Sports Betting Forum, Bet OF The Day, LIVE Scores, Football predictions: Strategia naturala a lui cgmbet - Sports Betting Forum, Bet OF The Day, LIVE Scores, Football predictions

Jump to content

HOME | SPORTS BETTING FORUM | BET OF THE DAY | SPORTS TABLES AND STATS | LIVE SCORES | FOOTBALL PREDICTIONS | LIVE MATCHES

Share Topic:   del-icio-us twitter digg email facebook google stumbleupon
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Strategia naturala a lui cgmbet

Posted 05 January 2007 - 02:39 PM (#1) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior
  • Group: Moderators

Strategia naturala a lui cgmbetAici vom dezvolta bazele teoretice si probabil vom aplica si in practica in curand strategia naturala.
0

Posted 05 January 2007 - 03:08 PM (#2) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

S-o luam cu inceputul.De ce strategia naturala?Am impresia ca am mai explicat asta o data dar revin:Probabil primul pariu din istoria omenirii s-a facut la modul: „Punem pariu ca pana la copacul din stanga sunt mai mult de 100 de pasi?” adica a fost un single pe bilet, pe un fenomen care este in fata noastra stim cate ceva despre el (am mai masurat inainte distante cu pasul stim ca sunt mari sanse sa avem dreptate).Deci nu s-a pariat „Punem pariu ca sunt 100 de pasi pana la primul copac si 250 de pasi pana la al doilea” si nici „punem pariu ca daca scutur copacul cad 13 mere?” adica n-a fost combo si nici scor corect.Bineinteles ca un eventual castig in primul caz poate fi mai mic dar si probabilitatea de a-l castiga este mult mai mare. Ma rog...ati prins ideea. Sa jucam numai single, pe evenimente cunoscute si pentru care sa avem o idee cat de aproximativa despre probabilitatea de a castiga.Pariurile „in cascada”, cate 15-20 pe zi, pe sporturi la care nu le cunoasteti nici macar toate regulile, numai pe baza unor date – de obicei clasamente – gasite pe diferite site-uri nu pot duce decat la dezastru mai devreme sau mai tarziu si bineinteles cu retrageri lacrimogene si reveniri spectaculoase pe forum.
0

Posted 05 January 2007 - 03:25 PM (#3) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

Sa zicem ca joaca echipa A cu echipa BSunt 2 aspecte1. Probabilitatile reale pentru 1 X 2 in procente – pe care nu le poate stii nimeni decat poate cu aproximatie.2. Ceea ce cred pariorii despre probabilitatile 1 X 2 Evident ca punctul 2 de mai sus are implicatii directe asupra cotelor de la caselor de pariuri. Masa de pariori poate fi usor pacalita si dusa de nas (sau de cele mai multe ori nu se pricep) rezultand astfel niste procente complet diferite de cele de la punctul 1Primul impuls, ca pariori adevarati, este sa nu intram in mijlocul gloatei ca nu mai putem iesi pana la marginea prapastiei si vom pica in prapastie in mod putin glorios Va continua[Edited on 5-1-2007 by cgmbet]
0

Posted 09 January 2007 - 09:18 AM (#4) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

Hai sa trecem mai departe.In primul rand, ca sa fie clar, sper ca nu-si inchipuie cineva ca am pretentia ca am inventat roata si acum va prezint avantajele rotilor.Ceea ce incerc sa fac eu aici sper sa fie o discutie pe marginea unui sistem de pariere foarte simplu si din pacate cel mai putin folosit de pariori desi este de departe cel mai eficient pe termen lung. Am mai spus ca nu discutam aici de pariori care au mancat cu lingura de mici si acum isi permit sa castige periodic combo de 15 partide sau de lupi singuratici care „opereaza” cu precizie chirurgicala (in urma a multi ani de experianta si studii) o data, de doua ori pe saptamana pe mize la care noi doar banuim ca exista.Vorbim de oameni obisnuiti, ca noi care tremura pana in ultimul minut sa nu egaleze Chelsea pentru ca am jucat 3 unitati pe o posibila surpriza.Dar sa revenim.Am lamurit treaba ca probabil cotele oferite nu reprezinta altceva decat o oglinda a perceptiei pariorilor despre evenimentul respectiv si care de multe ori este diferita de realitate.Aici fac o paranteza si observ ca din acest punct de vedere pariul este unul dintre putinele domenii unde zicala „daca 10000 iti spun ca esti beat du-te si te culca”. Daca ai studiat si esti sigur pe tine este foarte posibil ca tu sa fii printre putinii treji. Continuand rationamentul rezulta una dintre cele mai importante reguli in pariuri : „ Nu te speria de cote!” . Daca dupa ca ai studiat, ai totul documentat si tie iti da de exemplu un probabil 2 iar pentru 2 ti se ofera 4.30 nici nu mai sta sa te gandesti si pune o miza rezonabila. Nu uita ca o cota mare nu inseamna neaparat ca ai mai putine sanse sa-ti iasa ci faptul ca majoritatea pariaza invers. Legat de acest aspect nici nu vreau sa ma gandesc la cea mai mare greseala pe care o poate face un parior – mize extrem de mari pe cote extrem de mici.care duce inevitabil la dezastru. Iar am deviat putin.Legat de punctele 1 si 2 din postul anterior cineva ar putea spune „Stai omule – dar probabilitatile pentru punctul 1 sunt imposibil de calculat – pot fi intre 0 si 100 – cum vrei sa le calculezi?”Aici am ajuns la problema propusa de acest topic.
0

Posted 09 January 2007 - 01:51 PM (#5) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

Bun, deci avem un meci intre doua echipe A si B. Sa notam cu P1, P2 si PX probabilitatile pentru 1,2 respectiv X. Este evident in primul rand ca P1+P2+P3=100%Pentru simplitate ma voi ocupa la inceput numai de P1 adica de probabilitatea ca echipa gazda sa invinga echipa oaspete.Un mare pas inainte si care imi da curaj este faptul ca evident probabilitatea P1 nu este 0 si nici 100. (nici una dintre echipe nu joaca singura pe teren)Acum se pune problema sa ne gandim cam ce variabile intra in compunerea formulei pentru P1.O alta veste buna este ca, dupa parerea mea, aproape orice informatie despre un meci de fotbal poate fi transformata in cifre.1. De exemplu daca vom hotari ca valoarea generala a loturilor intra in formula pentru P1 (si in mod sigur intra cu o pondere maricica), cum transformam valoarea lotului in cifre?Salvarea noastra vine daca observam ca nu trebuie sa gasim o cifra pentru valoarea lotului fiecarei echipe deoarece practic avem nevoie de „diferenta” de valoare dintre cele 2 echipe deoarece rezultatul meciului este influientat sub acest aspect de diferenta de valoare si nu de faptul ca una dintre echipe este cea mai buna sau alta este ce mai slaba echipa din campionat considerand lotul la dispozitie. Nimeni nu va afla vreodata corect aceasta valoare dar putem aproxima destul de bine aceasta diferenta pe baza diferentei de rezultate din campionat dupa un numar acceptabil de partide, adica dupa o perioada mai lunga.2. O alta variabila care in mod sigur intra in calcul este forma de moment. Aici vom avea in vedere rezultatele in ultimele 3 partide sa spunem. Bineinteles ca nu vom fi atat de naivi sa consideram forma de moment chestia aia cu WLLLW care nu spune absolut nimic despre valoare echipelor intalnite. 2 egaluri cu Chelsea si Arsenal, infrangeri cu Manchester si Liverpool si o victorie la Tottenham in ultimele 5 partide ar putea arata o echipa mai in forma decat una care a batut la ultimele 3 clasate si eventual inca doua egaluri desi DDWLL contra lui WWWDW ar putea sugera altceva.Aici deja avem niste formule. Pe baza primelor 6 partide rezulta un coeficient de forma. In meciul nr. 7 se intalnesc 2 echipe cu anumiti coeficienti de forma. Rezultatul va induce ajustari ale acestor coeficienti. Ideea este ca la un moment dat coeficientul de forma al unei echipe (dupa mai mult de 10 etape) va fi dat de o formula in care intra coeficientii de forma ai echipelor intalnite. Sper ca nu v-am pierdut. Mie mi se pare ca lucrurile pot deveni interesante.Va urma
0

Posted 09 January 2007 - 02:36 PM (#6) User is offline   polipolice 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Group: Members

da.... inceputul e corectsa vedem si celelante variabile dar mai ales transformarea lor in cifre !sunt convins ca vor fii discutii interesante si contradictorii bafta[Edited on 9-1-2007 by polipolice]
0

Posted 09 January 2007 - 05:01 PM (#7) User is offline   adrian1981 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

...Si eu lucrez la o astfel de formula de cateva zile......Exact cum spune Polipolice am greutati la transformarea anumitor variabile in cifre, pentru anumite variabile convertirea in cifre fiind o chestie de interpretare (apreciere) care evident face aceasta transformare subiectiva......Oricum cred ca in jur de 10% poate chiar mai mult nu tine de nicio variabila ci pur si simplu de experienta, inspiratia pariorului si de ce nu de noroc......Sper sa reusesc sa gasesc ceva timp zilele viitoare sa expun si eu cateva din ideile mele...
0

Posted 14 January 2007 - 12:37 PM (#8) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

Acum dupa, ce am primit „aprobarea” lui polipolice, putem continua.Glumesc desigur si desi polipolice este imprevizibil sper sa nu se supere.Cam acum un an am incercat ceva asemanator si cand m-am uitat ce-am facut atunci nu mi-a venit sa cred cat de naiv am fost la anumite abordari.In plus m-am agatat de vreo 5 campionate odata lucru care a incetinit foarte mult proiectul si in plus a dus la rezultate contradictorii.Acum sunt hotarat sa ma ocup numai de Premier si daca adaug si experienta capatata in acest ultim an in alegerea meciurilor sper sa-mi iasa ceva.Trebuie sa precizez ca, practic sunt mult mai avansat fata de ce scriu eu aici, dar intodeauna este foarte bine sa mai asculti o parere si daca este cazul revin si corectez.Deci unde am ramas:Am stabilit ca vor intra in formula finala1. Diferenta dintre valorile loturilor – transformata in cifre pe baza rezultatelor pe o perioada lunga de timp.2. Forma recenta – transformata in cifre pe baza formei echipelor pe care le-au intalnit in ultima perioada si evident pe baza rezultatelor obtinute cu acestea.Am mai luat in considerare 3. Este clar ca anumite echipe se simt mai bine acasa altele mai bine in deplasare (au jucatori foarte buni de contraatac...etc) – aici nu insist prea mult – voi transmforma in cifre performantele obtinute acasa respectiv in deplasare de cle 2 echipe.4. Avantajul terenului propriu.Este clar deasemenea ca exista un avantaj al terenului propriu, indiferent de echipele care se intalnesc. Acest avantaj este mai mare in anumite campionate si mai mic in altele. Am facut inca de anul trecut niste statistici pe 5 campionate europene si s-a observat clar acest lucru. Nemtii de exemplu folosesc terenul propriu mult mai bine decat francezii sau itlaienii...etc. Va urma
0

Posted 14 January 2007 - 12:59 PM (#9) User is offline   polipolice 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

azi nu ma supar...ca e duminica ....si in plus am avut o noapte buna ......la pariuri !in schimb sunt nerabdator sa vad ,dupa cum am mai spus ,transformarea acestor variabile (sau cum vrei sa le zici ) in cifre !...si mai ales formula finala si proportia fiecarei variabile in formula finala ,,,,diferenta dintre valoarea loturilor transformata in cifre -pe o perioada lunga de timp .... daca luam valoarea loturilor dupa rezultatele obtinute ,e ca si cand le-am lua dupa clasament ,pentru ca de fapt rezultatele sunt reflectate in clasament e posibil ca unele echipe desi au lot puternic sa nu obtina rezultate bune ..... deci ...cred ca valoarea loturilor trebuie facuta in functie de jucatorii pe care ii are nu in functie de rezultate ----caz in care putem folosi clasamentul la zi .parerea mea ![Edited on 14-1-2007 by polipolice]
0

Posted 14 January 2007 - 05:36 PM (#10) User is offline   pronostic 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

[/b]Mai intai de toate: sincere aprecieri lui cgmbet pentru staruinta cu care incearca sa ridice nivelul general al discutiilor de pe acest forum! In asemenea subiecte ti-e mai tot dragul sa te implici.In general, orice algoritm are darul de a simplifica si mai ales de a standardiza anumite procese, cu scopul de a reduce timpul efectuarii calculelor si de a uniformiza rezultale acestora. Din start, deci, doua argumente considerabile, ce ne indreptatesc sa credem in utilitatea unui asemenea algoritm.Primele mici probleme de aplicare apar, insa, inca la stabilirea ariei de intrebuintare a formulei: chiar si in cadrul unui singur campionat (a se nota o prima particularizare), factorii luati in consideratie nu vor intra mereu (sau chiar niciodata?) cu aceeasi pondere in operatie – \"motivatia\" va cantari, de pilda, mult mai mult spre finalul intrecerii decat o va face in debut. Observam, asadar, cum deja se pierde un principiu al algoritmului...Cu toate astea, imi sunt cunoscuti pariori seriosi care, intr-adevar, isi trec mai intai toate meciurile printr-un filtru automatizat.Fie data ca exemplu aici schema unui parior elvetian de mare succes (folosita de coleg, desigur, numai in campionatul Elvetiei):

Statistica (60%): Distributia rezultatelor \"1X2\" in campionat: 20%; din care:2006-2007: 40%2005-2006: 30%2004-2005: 20%2003-2004: 10%Bilantul echpei gazda in campionat (acasa+deplasare): 5%; din care:2006-2007: 50%2005-2006: 30%2004-2005: 20%Bilantul echipei oaspete in campionat (acasa+deplasare): 5%; din care:2006-2007: 50%2005-2006: 30%2004-2005: 20%Bilantul echipei gazda acasa: 5%, din care:2006-2007: 50%2005-2006: 30%2004-2005: 20%Bilantul echipei oaspete in deplasare: 5%, din care:2006-2007: 50%2005-2006: 30%2004-2005: 20%Confrunatrile directe intre cele doua: 5%; din care:2006-2007: 50%2005-2006: 30%2004-2005: 20%Confruntarile directe intre cele doua disputate pe terenul gazdei de azi: 5%; din care:2006-2007: 50%2005-2006: 30%2004-2005: 20%Forma (20%): Forma echipei gazda: 10%; din care cate 20% pentru fiecare din ultimele cinci partideForma echipei oaspete: 10%; din care cate 20% pentru fiecare din ultimele cinci partideAccidentari/reveniri (10%): Punct de plecare pentru aceasta evaluare subiectiva: 50% \"Forma\", 50% \"Statistica\"Echipa gazda: 5%Echipa oaspete: 5%Motivatia(10%): 10%Altele (10%):Starea terenului; nocturna; rivalitati intre cluburi etc: 10%
Asa poate arata un algoritm.- - -Valoarea unei marimi necunoscute poate fi obtinuta fie prin calcul, fie prin masurare. Schema prezentata mai sus si ceea ce se vrea ca rezultat al acestei discutii corespund obtinerii marimii necunoscute prin calcul; si, in cazul in care a fost folosita formula corecta, calculul ne va oferi mereu un rezultat perfect corect. Dar cum nu o sa gasim niciodata \"formula corecta\" afisata pe fereastra din strada a agentiilor de pariuri, si nici in alta parte, noua ne ramane ori sa lucram la o formula care sa ne apropie cat mai mult de \"rezultatul corect\", ori... ori sa ne apropiem noi de acesta.Inginerul, fie el cat de scolit, prefera sa \"vada el cu ochii lui\" cum sta treaba direct pe teren. Pentru orice incepator, daca nu are aparatura de inalta tehnologie (si nu are!), masuratoarea va fi foarte grea, si asta pentru ca nu va sti unde si cu ce sa inceapa. Nu va sti deoarece nu a mai masurat nimic pana atunci, si singura unealta pe care a primit-o de la superior e o rigla, dar una fara insemnari. Novicele nostru ii stie precis doar punctele extreme: unde incepe si unde se termina. Dandu-si seama ca nu se poate intoarce la slujba cu mesajul: \"Distanta intre par si mar se incadreaza undeva in extremitatile riglei\", el va continua sa masoare, sa masoare tot felul de lucruri: distanta intre visin si cires, intre soare si pamant, intre nas si gura... Si le va trece pe rigla. Astfel se va putea prezenta mandru sefului: \"Distanta intre par si mar masoara intre un gura-nas si un soare-pamant\". Ma intelegeti: cand se accentueaza ideea necesitatii \"experientei\" in pariuri, nu se arunca cu vorbe-n vant. Pentru o masuratoare(/evaluare) buna ai nevoie de cat mai multe repere, de o \"baza de date\" cat mai stufoasa. Personal am renuntat complet la prelucrarea datelor statistice pentru estimarea meciurilor, de acest aspect se ocupa si-asa marea masa a pariorilor. Cotele de pe piata reflecta, deci, deja aceasta realitate statica. In consecinta, \"valoarea\" unui pariu nu se regaseste niciodata in informatiile pur statistice – dinamica pietii nu permite acest lucru.
0

Posted 15 January 2007 - 03:06 PM (#11) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

In primul rand, ma bucur ca mai intervin si alte persoane in discutie cu pareri de luat in seama, lucru pentru care le multumesc.Polipolice, Diferenta valorii loturilor oricum cred ca este sugerata mai bine de diferenta dintre rezultatele obtinute decat de exemplu suma banilor investiti pe jucatori, valoarea individuala (chiar nu-mi trece prin cap cum s-o transformi in cifre) sau orice altceva care nu este legat de rezultate deoarece vorba ta, poti sa ai lot beton dar rezultatate ioc.Si oricum nu intreg lotul joaca meciul urmator ci probabil cam aceeasi echipa care a obtinut rezultatele vizibile in clasamente.Pe de alta parte in nici un caz nu voi lua in calcul doar clasamentele curente ci si „comportamentul” echipelor care au avut in momentul meciului cam aceeasi diferenta intre rezultatele obtinute. Ai putina rabdare si o sa vezi.Pot fi discutii interminabile pe aceasta tema.PronosticCam asa ceva vreau sa fac si eu pentru Premier. Am bazele de date cu rezultate si statistici pe mai multi ani in urma.Daca reusesc sa fac un filtru care sa scoata in evidenta unele meciuri din punct de vedere statistic (in sensul ca sunt clar value raportat la cotele oferite) si apoi „sap” mai adanc si ajustez functie de moral, absente, barfe....etc, ajutat de putina experienta pe care o am in Premier (si care sper sa fie din ce in ce mai mare) poate iese ceva.Deosebirea care o propun eu fata de sistemul aratat de tine pleaca de la faptul ca acei coeficienti par prea „reci”. Presupunand ca fiecare variabila intra in formula cu un anumit coeficient, se pune intradevar intrebarea care este acel coeficient?Pai cel mai corect cred ca ar fi ca acei coeficienti sa fie ajustati in permanenta astfel incat, aplicand formula „in urma” pe campionatele trecute (ultimele) sa dea rezultate maxime.Prima parte, de calcul, aproape ca am finalizat-o. Am o retinere in a prezenta ceva rezultate din cauza faptului ca am pierdut contactul cu Premier de cateva etape si nu mai stiu ce se intampla si asa cum am aratat mai sus aceste calcule nu au valoare fara implicarea „omului”. Probabil de saptamana viitoare voi relua predictiile din Premier , atat cat ma pricep.De ce Premier? Pentru ca este cel mai usor din punctul de vedere al pariorului care doar crede ca stie sa parieze. Acolo pariaza foarte foarte multi care cred ca stiu (din toata lumea ) si din aceasta cauza rezulta mult mai des „value bet-uri” care ar putea fi evidentiate in prima faza de un sistem automatizat. Ramane de vazut.
0

Posted 29 January 2007 - 08:27 PM (#12) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

Pot sa va prezint in acest moment cateva rezultate partiale ale proiectului meu.Datele sunt urmatoarele:1. Pentru statistica am avut la dispozitie rezultatele pauza/final ale partidelor din Premier incepand cu editia 2000/2001 pana la ultima etapa.2. Am transformat in note de la 1 la 5 pozitia in clasamentul general, pozitiile in clasamentul acasa/deplasare, forma si istoricul intalnirilor directe. 1 = Bun si 5 = Rau. La istoric 1= istoric clar in favoarea gazdelor, 5 – istoric clar in favoarea oaspectilor, etc.3. Forma am calculat-o pe baza ultimelor 4 partide disputate tinand cont de pozitiile in clasament ale echipelor intalnite. (urmatorul pas – deocamdata nu ma tin balamalele – este sa tin cont de forma echipelor intalnite si nu de pozitia in clasament) 4. Am luat in considerare numai meciurile in care ambele echipe aveau cel putin 7 partide disputate in campionat.5. Asa cum am aratat, datorita complexitatii calculelor am luat in considerare, deocamdata, urmatorii factori- statistica generala a campionatului Premier- statistica functie de pozitiile in campionat - statistica acasa/deplasare- forma recenta- istoricul intalnirilor directeAm ajustat proportiile in care intra fiecare ingredient, astfel incat aplicand formula retroactiv pe bazele de date sa obtin rezultate maxime.Ce-am obtinut:La rezultate single : 52.46% La duble 80.55 % Deci in 52.46% din cazuri procentul cel mai mare a aparut in dreptul semnului castigator, iar in 80.55% semnul castigator a fost in primele 2 procente.Ceea ce ma asteptam rezultate foarte slabe am obtinut pentru X solist, rezultate mai bune pentru 1 si rezultate destul de bune la 2 De exemplu la 2Daca cel mai mare procent a fost aratat la 2 si acesta a fost intre 33 si 39 s-a dovedit castigator in 46,58% din cazuri, intre 40 si 49 in 55,49% iar peste 50% in 62% din cazuriEst un punct de plecare intr-o problema pe care am de gand s-o mai scormonesc un picRevin, ca fapt divers cu procentele pentru etapa de maine si poimaine.
0

Posted 29 January 2007 - 09:22 PM (#13) User is offline   cgmbet 

• Parior Senior

Iata ce rezultate am obtinut pentru etapa de maine si poimaine.Va rog sa nu luati de bune aceste procente, sunt doar un test, urmeaza multe alte reglaje.Mai mult decat atat, aceste procente nu valoreaza nimic fara interventia \"omului\" in punctele esentialeChiar sunt curios si eu sa vad ce iese, la single si la duble, dar si la under/over

Attached File(s)

0

Posted 30 January 2007 - 12:52 AM (#14) User is offline   pronostic 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Deci in 52.46% din cazuri procentul cel mai mare a aparut in dreptul semnului castigator, iar in 80.55% semnul castigator a fost in primele 2 procente.
Statistica asta iti poate fi de ajutor numai insotita de valoarea medie a \"procentajelor majoritare\". Pentru o verificare sumara a preciziei algortimului, aceasta medie se va compara cu rata de reusita (52,46%). Cu cat se apropie mai mult, ca atat mai bine.

Daca cel mai mare procent a fost aratat la 2 si acesta a fost intre 33 si 39 s-a dovedit castigator in 46,58% din cazuri, intre 40 si 49 in 55,49% iar peste 50% in 62% din cazuri
Dupa cum se observa, algoritmul actual ofera, per ansamblu, valori prea mici echipei oaspete.O explicatie ar putea fi data de ponderea prea mare acordata \"statisticii generale\". Asteptam reteta.Succes!
0

Posted 05 February 2007 - 03:44 AM (#15) User is offline   Xmaster 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Interesant mod de expunere pacat ca nu il dezvolti mai mult doar ca are anumite puncte slabe expunerea ta.Eu te contrazic si zic ca probabil , repet probabil primul pariu din istoria lumii implica ceva de genul combo si nu single , un posibil astfel de pariu se putea enunta astfel Pariu ca sezonul acesta vanez mai mult decat tine?!?(ceea ce implica mai multe animale sacrificate). Binenteles ca e doar o speculatie dar afirmatia ta precum si toate cele expuse sunt ca si celelalte metode sortite esecului. Motive bune poti gasi de exemplu in meciurile din aceasta saptamana. Daca dai la o parte toate campionatele obscure sau din sporturi pe care bine precizai multi nici macar nu le cunosc regulile ramai cu Fotbal Baschet si Hochei (am omis intentionat tenisul pentru ca acolo e ca la loterie de multe ori) bun o regula de aur(coclit parerea me) e sa pariezi doar ce cunosti si sa presupunem ca un parior cunoaste doar fotbal si pariaza single ca na e moda la romani sa crezi ca a fi un tipster profesionist implica doar metoda single de pariere.Ce face acel parior care aplica metoda aplinistului , flat sau care vrea el in momentul in care majoritatea favoritelor pierd?Raspunsul e simplu incepe din nou acceasi schema care la un moment dat nu va mai fi viabila. Personal consider ca majoritatea forumurilor in loc sa ajute mai mult deruteaza pe cei care au nevoie de o informatie simpla.De ce toate forumurile isi dau cu parerea despre un meci si foarte putine prezinta fapte gen suspendati absenti etc ? Nu mai retin exact minte dar cineva pe acest forum spunea ca atunci cand a inceput sa aplice metoda money management nu a mai fost in stare sa gaseasca o cata mai mica de 1,5 parca pe zi fara a se gandi foarte mult si de obicei cand gandesti prea mult nu prea iese treaba buna.M-am decis sa scriu acest post pentru a exprima si o opinie pro-combo pentru ca pentru majoritatea celor care pariaza ori sa parieze combo ori sa puna single e cam acelasi lucru pentru ca la sfarsitul unei anumite perioade de timp cand vor trage linie tot pe - vor fi.Ca o mica paranteza a fost interesanta si povestioara cu maimuta si tocmai de aceea cred ca mai intai a fost combo si apoi single :fum: .Bineteles ca in eterna dilema ce a fost mai intai oul sau gaina nu a fost niciodata implicat cocosul asa si in acest caz sigur pot interveni alte aspecte sau amanunte care sa incline balanta intr-o parte sau alta.Repet argumentele tale precum si metodele sunt destul de bune dar fa un poll sa vezi cati aplica aceasta metoda si mai ales cati cred ca pot avea profit pe termen mediu?Inca un mic amanut din moment ce ai facut acest proiect pe baza rezultatelor pauza final din premier league incepand din sezonul 2000 atunci te-ai contrazis singur pentru ca nu cred ca ai luat in calcul pobile accidentari sau eliminirari etc. care se puteau intampla in repriza a doua si care sa poata influenta rezutatul final asadar se cam bate cap in cap cu ce ai scris la sfarsitul postului cu copaci metri si alte lucruri.Asadar in cocluzie nu cred ca vei reusi sa faci ceva pe termen lung cu o astfel de metoda desi recunosc matematica nu este punctul meu forte si e foarte probabil sa ma insel.Mult succes in continuare!!!
0

Posted 16 December 2009 - 04:16 PM (#16) User is offline   underline 

• Parior
  • PipPipPip

de ce a murit acest topic? am citit cu mare interes si deodata vad ca s-a sfarsit.
0

Posted 16 December 2009 - 06:43 PM (#17) User is offline   Jonin 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Aici e jupan cgmbet si el stabileste discutiile!Si eu astept \"Return to cgmbet\",dar pana atunci stai in stand-by.
0

Posted 16 December 2009 - 06:46 PM (#18) User is offline   underline 

• Parior
  • PipPipPip

roger that:bun:
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

HOME | SPORTS BETTING FORUM | BET OF THE DAY | SPORTS TABLES AND STATS | LIVE SCORES | FOOTBALL PREDICTIONS | LIVE MATCHES

Skin and Language